Tunceli'de bozayı, karnını doyurmak için kamp alanına geliyor

Tunceli'de Munzur Vadisi Milli Parkı'nda yer alan kamp ve piknik alanına gelen bozayı, işletme sahipleri tarafından karnı doyurulduktan sonra yeniden doğal ortamına dönüyor. Ayı, vatandaşların da ilgisini çekerken, işletme sahipleri ayıya fazla yaklaşılmaması konusunda vatandaşları uyarıyor.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Elazığ Haber

Tunceli’de Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yer alan kamp ve piknik alanına gelen bozayı, işletme sahipleri tarafından karnı doyurulduktan sonra yeniden doğal ortamına dönüyor. Ayı, vatandaşların da ilgisini çekerken, işletme sahipleri ayıya fazla yaklaşılmaması konusunda vatandaşları uyarıyor.

Zengin doğası ve yaban hayatı ile dikkat çeken Tunceli’de bir bozayı, iki aydan beri Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yer alan Halvori gözelerindeki kamp ve piknik alanına geliyor. Köpeklerin alana sokmak istemediği ayı, köpekleri savdıktan sonra işletme sahiplerinin verdiği etlerle karnını doyuruyor. ’Başkan’ ismi verilen bozayıyı besleyen işletme sahiplerinden Ahmet Memicil, “İki aydan beri düzenli şekilde buraya geliyor. Önceleri uzaktan besliyordum ancak daha sonra bana alıştı ve artık daha yakınına kadar giderek rahatça besleyebiliyorum” dedi.

Vatandaşlara ayıya çok yaklaşmamaları konusunda uyarıda bulunan Memicil, “Sonuçta yaban hayvanı. Ben sürekli beslediğim için bana alıştı. Ancak yaban hayvanı olduğu için zarar verebilir. Vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları ve ayıya yanaşmamalarını istiyoruz” diye konuştu.

2 yaşında olduğu belirtilen bozayı, karnını doyurduktan sonra yeniden doğal ortamına dönüyor.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin