Elazığ sağlık haberleri, korona virüs Elazığ, son dakika Elazığ

Sağlık

Güncel sağlık haberleri, Elazığ sağlık dünyasından gelişmeler, Elazığ korona virüs verileri ve alanında uzman doktorların önemli açıklamalar Elazığ Haber sağlık sayfalarında.

Sağlık Haberleri

Prof. Dr. Demirel: ''Sepsis dünya üzerinde her beş ölümden birinin sebebidir''

Fırat Üniversitesi Hastanesi Eğitim Birimi tarafından Dünya Sepsis Günü dolayısı ile bir konferans düzenlendi.

Op. Dr. Gökhan Özer: ''Vücut ağrıları kulak ardı edilmemeli, tümör olabiliyor''

Ortopedik tümörün kendini şişlik ise ağrı şeklinde gösterdiğine dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Gökhan Önce, 'Bu iki özelliği kulak ardı etmemek lazım. O yüzden geç kalınırsa sadece cerrahi olarak halledilecek bir işlem yerine kemotarapi, radyoterapi ve cerrahi gibi bir noktaya gelip o ilk baştaki ameliyat kadar iyi bir sonuç da alınamabili' dedi.

Emniyet müdürü 112 kez kan bağışı yaparak rekor kırdı

Türk Kızılayı Elazığ Şubesi tarafından, 112 tam kan bağışı yaparak Elazığ rekoru kıran Keban İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş'e teşekkür plaketi verildi.

Elazığ'da gıda denetimi

Elazığ'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından gıda denetimleri yapıldı.

Uzman Kübra Tekay okul döneminde beslenmeye dikkat çekti

Okulların yarın ilk ders zilinin çalmasıyla başlayacak olması nedeniyle okula yeni başlayan çocuklar için beslenme uyarılarında bulunan Uzman Diyetisyen Kübra Tekay, özellikle okula gidilen dönemde çocukların hastalığa yatkınlık seviyesinin arttığına dikkat çekerek, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme önerilerinde bulundu.

Uzman Psikolog Yılmaz: 'Akran zorbalığına maruz kalmış bir çocuğun, yeniden aynı okula gitmesi çocukta bir kaygı oluşturuyor''

Çocukların okula dönüş ve okula yeni başlama konusunda yoğun stres ve kaygı yaşayabileceklerini ifade eden psikolog Çağla Gül Yılmaz, okula yeni başlayan bir öğrencinin yaşadığı sorunlar hakkında bilgi vererek akran zorbalığına dikkat çekti.

Elazığ'da vatandaşlara bağımlılıkla mücadele ve fiziksel aktivite çağrısı

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası çerçevesinde vatandaşlara bağımlılıkla mücadele ve fiziksel aktivite çağrısı yaptı.

Uzmanından uyarı: ''Güneş ışınları ciltte yaşlanmaya neden olabilir''

Güneş ışınlarının ciltte kırışıklığa, lekelenmesine ve yaşlanmaya neden olduğunu belirten güzellik uzmanı Yaren Şık, cilt bakımında ve güzelliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi.

Yrd. Doç. Dr. Özcan: 'Güneşten korunmanın en güzeli doğal korunmadır'

Son zamanlarda etkili olan sıcaklara karşın vatandaşları uyaran Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Atilla Özcan, 'Güneşten korunmanın yolunun en güzeli doğal korunmadır. Doğal koruma 11.00 ile 15.00 arasında güneşe çıkmamak ve şemsiye veya şapka kullanmaktır. En doğal yol şemsiye kullanmaktır. Hiçbir güneş kremi yüzde yüz koruyucu değildir ama şemsiye ekonomik olmasının yanında yüzde yüz koruyor' dedi.

Elazığ'da sigara bırakma polikliniği hizmete girdi

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan 3'üncü sigara bırakma polikliniği hizmete girdi.

Tiyatro oyununu sergilemek için 30 günde 20 kilo verdi

Elazığ'da senarist ve tiyatro oyuncusu Mahmut Yıldırım, obeziteye dikkat çekmek ve yakın tarihte sahneleyeceği bir tiyatro oyunu için 1 ayda yaptığı diyet ve egzersiz sayesinde 20 kilogram verdi.

Uzman Aytekin Dağdelen: Kaş Ekimi Trendi Hızla Yükseliyor

Son yıllarda, güzellik ve estetik alanındaki gelişmeler ile birlikte kaş ekimi işlemleri popülerlik kazanmaya devam ediyor. Kaşlar, yüzün en önemli özelliklerinden biri olarak kabul edildiği için, dolgun ve düzgün kaşlar, birçok kişi için çekici bir görünümün anahtarı haline gelmiştir. Bu trendin hızla yükselişi, saç ve kaş ekim uzmanlarını da harekete geçirdi.

Kalp ve tansiyon hastaları dikkat: Yaz aylarında kullanılan ilaçlar sağlığınızı etkileyebilir

Kardiyoloji Uzmanı Musa Bulut, yaz mevsiminde özellikle kalp hastaları ve hipertansiyon hastalarının kullandıkları idrar sökücü ilaçların vücutta sıvı kaybına neden olacağını belirtti.

İl Sağlık Müdürü Polat'tan aşırı sıcaklara karşı uyarı

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, vatandaşları aşırı sıcak ve güneş çarpmalarına karşı uyardı.

Elazığ'da Enfeksiyoz Mononükleoz toplantısı düzenlendi

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde, Enfeksiyoz Mononükleoz konulu toplantı gerçekleştirildi.

Uzmanından uyarı: İlk gün et tüketmeyin

Kurban Bayramı'nda artan kırmızı et tüketiminin birçok hastalığın yanında kilolara da davetiye çıkardığını belirten beslenme ve diyet uzmanı Kübra Tekay, özellikle bayramın ilk gününde et tüketilmesini önermediklerini belirterek, ''Bunun yerine öncelikle 24 saat boyunca soğuk ve serin bir ortamda et bekletilmeli ve dinlendirilmeli'' dedi.

İl Sağlık Müdürü Polat, kurban kesimi ve hayvansal kökenli hastalıklara karşı uyardı

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları kurban kesimi ve hayvansan kökenli hastalıklara karşı uyaran İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, 'Kurbanlık hayvanın kesinlikle veteriner hekim kontrolünden geçmiş sağlıklı hayvan olduğuna dikkat edilmesi, kesim işleminin hijyenik yerlerde yapılması, kurban kesen, hayvanı yüzerek et taksimi yapan kasap ve yardımcıları ile kurban sahiplerinin çıplak elle hayvanların kan ve çıkartıları ile dokularına temas etmemesi, önlük giymek ve eldiven kullanmak gibi gerekli korunma önlemlerini almaları oldukça önemlidir' dedi.

30 yıllık ameliyat korkusunu kapalı yöntemle yendi, 4 günde sağlığına kavuştu

Kalp yetmezliği ve kalp kapakçığı rahatsızlıklarından dolayı 30 yıl önce ameliyat olmasına karar verilen, ancak açık yöntemden korktuğu için bugüne kadar tedavisini ilaçlarla sürdürmeye çalışan Ahmet Eker (70) Elazığ'da kalp ve damar cerrahi uzmanı Prof. Dr. Orhan Veli Doğan ve ekibi tarafından uygulanan ileri teknoloji kapalı yöntemle ameliyat olarak 4 günde sağlığına kavuştu.

Diyetisyen Uç: 'Günlük ortalama 3 litre su tüketmeliyiz'

Sıcaklarla birlikte vücuttan sıvı atımının arttığını belirten Diyetisyen Gülben Uç, 'Günlük ortalama 3 litre su tüketmeliyiz. Diğer soğuk içereceklerin tüketimine de yine dikkat edilmelidir. Özellikle kalorisi yüksek şekerli ve asitli içeceklerin yerine daha çok ev yapımı soğuk içecekler ve meyve suları tercih edilmelidir' dedi.

Toplam 225 haber.

Elazığ ili sağlık alanında oldukça önemli kurumlara sahip bir şehirdir. Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi, Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi gibi önemli sağlık kuruluşlarının hizmet verdiği Elazığ'da, birçok özel hastane, poliklinik ve sağlık merkezi faaliyet göstermektedir. Elazığ sağlık haberleri ve son dakika korona virüs sağlık gelişmelerine, Elazığ Haber sağlık sayfalarımızdaki listelerden ulaşabilirsiniz.