Tunceli'de badem ağaçları çiçek açtı, üretici tedirgin

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde mart ayı sonunda çiçek açması beklenen badem ağaçları, şubat ayında açtı. Üreticiler durumdan tedirgin oldu.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Elazığ Haber

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde mart ayı sonunda çiçek açması beklenen badem ağaçları, şubat ayında açtı. Üreticiler durumdan tedirgin oldu.

Çemişgezek ilçesinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle, ilçede badem ağaçlarının bir çoğu çiçek açtı. Mart ayının sonuna doğru çiçek açması beklenen badem ağaçlarının, şubatta çiçeklendiğini gören üreticiler tedirgin oldu. Üreticiler, olası bir don olayı sonrasında çiçeklerinin kuruyup döküleceği ve ürün vermeyeceği korkusu yaşadıklarını dile getirdi.

Çemişgezek ilçesi sakinlerinden Mevlüt Erel, "Ben Çemişgezek ilçesinde ikamet etmekteyim. Normalde mart ayının sonlarında çiçek açan badem ağaçları, bu yıl şubat ayında çiçek açtı. Bu hem bizleri hem de üreticilerimizi endişelendiriyor. İnşallah don vurup ağaçlarımız meyve verme konusunda bizleri ve üreticilerimizi tedirgin etmez diye umut ediyorum" dedi.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin