Sıra dışı koleksiyon şaşırtıyor

Malatya'nın Arguvan ilçesinde yaşayan 75 yaşındaki Hüseyin Ali Akın'ın telef olan hayvanların içini doldurarak oluşturduğu koleksiyon görenleri şaşırtıyor.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Elazığ Haber

Malatya’nın Arguvan ilçesinde yaşayan 75 yaşındaki Hüseyin Ali Akın’ın telef olan hayvanların içini doldurarak oluşturduğu koleksiyon görenleri şaşırtıyor.

Arguvan ilçesi Eymir Mahallesi’nde yaşayan 75 yaşındaki Hüseyin Ali Akın’ın çeşitli nedenlerden dolayı telef olan hayvanların içerisini doldurarak oluştuğu koleksiyon görenleri şaşırtıyor. Halk arasında tahnit sanatı olarak da bilinen hayvan doldurma merakının 2000’li yıllarda başladığını belirten Akın, trafik ve çeşitli kazalar ile birtakım saldırılar sonrası telef olan hayvanlara doldurma yaptığını söyledi.

“Merakım koleksiyona dönüştü”

Koleksiyonunda kartal, puhu kuşu, ayı, tilki gibi çeşitli hayvanların bulunduğunu aktaran Hüseyin Ali Akın, “Çevremizde meydana gelen trafik kazası veya benzeri olaylarda telef olan hayvanların içerisini doldurma merakım zamanla koleksiyona dönüştü. Yaşlandığım için şimdiler de çalışma yapmıyorum. Koleksiyonu görenler şaşırıyor, özellikle çocukların çok ilgisini çekiyor" dedi.

“İlaçlama yaptığım için koku olayı olmuyor”

Koleksiyonunda 20 yıl önce çalışma yaptığı hayvanların da yer aldığını kaydeden Akın, “Telef olan hayvanların içerisini elyaf ile dolduruyorum ve ilaçlama yapıyorum. Koleksiyonda 20 yıllık hayvanlar var koku yapmıyor. Avlanma yapmıyorum, çeşitli nedenlerden dolayı telef olan hayvanları çevremizdeki insanlar getiriyor. Ben de doldurma yapıyorum. Bunun dışında herhangi bir hayvana zarar verme durumumuz söz konusu değil. Kendi evimde beslediğim çeşitli hayvanlarım da bulunuyor” diye konuştu

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin