Silvan Barajı'nda çalışmalar aralıksız devam ediyor

Diyarbakır'da yapılan Silvan Barajı'nın tamamlanmasıyla 2 milyon 350 bin dekar tarım arazisi sulanacak, 235 bin kişiye iş imkanı sağlanacak ve milli ekonomiye yılda 18,18 milyar lira katkı sağlanacak.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Elazığ Haber

Diyarbakır’da yapılan Silvan Barajı’nın tamamlanmasıyla 2 milyon 350 bin dekar tarım arazisi sulanacak, 235 bin kişiye iş imkanı sağlanacak ve milli ekonomiye yılda 18,18 milyar lira katkı sağlanacak.

DSİ 10. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için çalışmalar yürütülüyor.

Diyarbakır ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadı.

Silvan Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Çalışmaları devam eden Silvan Barajının, ara depolamaları ile sulama tesislerinin tamamen bitirilip hayata geçirilmesi ile yaklaşık 2 milyon 350 bin dekar tarım arazisi sulanacak olup, 235 bin kişiye iş imkânı, yılda 18,18 milyar TL milli ekonomimize katkı sağlanacak. 175,50 metre yüksekliğindeki 8,7 milyon metreküp hacimli gövdesi ile ülkemizin ve Avrupa’nın ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde en yüksek barajı olan Silvan Barajı, oluşturacağı 7 milyar metreküp rezervuar alanı ile GAP’ın en büyük ve önemli bileşeni olacaktır” dedi.

Silvan Barajı’nın enerji ve sulama maksatlı olup, tesisin kurulu gücü 160 MW, yıllık elektrik üretiminin 681 - 88,41 GWh/yıl olduğunu dile getiren Balta, “Silvan projesi 4 aşamalı olarak planlanmış olup her aşamada Silvan Barajı rezervuarından sulamaya verilen su miktarı artarken Silvan Hidroelektrik Santralinde üretilen elektrik enerjisi azalacaktır. Böylece zaman içerisinde yıllık enerji üretimi 681 GWh’dan 88,41 GWh’a inerken sulamaya verilen su 1,79 milyar metreküpe çıkacak” ifadelerine yer verdi.

Balta, “8,7 milyon metreküp olan baraj gövde dolgusunun tamamı bitmiştir. Ön yüz betonu imalatları, enerji su alma yapısı ve şaft imalatları tamamlanmış olup dolusavak ve santral binasında ise çalışmalar devam etmektedir. İşin fiziki gerçekleşmesi yüzde 96,21 mertebesindedir” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin