Diyarbakır'ın yeni eğitim ve teknoloji merkezi açıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince yapılan öğrencilerin yeni eğitim yuvası Ali Emiri Bilgievi Cezeri Bilim Merkezi'nin açılışı yapıldı.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Elazığ Haber

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince yapılan öğrencilerin yeni eğitim yuvası Ali Emiri Bilgievi Cezeri Bilim Merkezi’nin açılışı yapıldı.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın çocukların ve gençlerin eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla Diyarbakır Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkına kazandırdığı Ali Emiri Bilgievi Cezeri Bilim merkezi eğitim vermeye başladı.

Açılış programında konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, kentte her alanda çok önemli, güzel, özel hizmetler yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Hem kamu sektöründe birçok hizmeti gerçekleştirdiklerini hem de özel sektöründe kendi alanında faaliyetlerini hızla yaptığını belirten Vali Su, yeni iş yerleri, yeni fabrikalar açarak ilin ekonomisine çok önemli, ciddi katkılar sağlamaya devam edildiğini dile getirdi.

Kentte büyükşehir belediyesi, valilik, bakanlıklar olarak da her alanda olduğu gibi gençlere, çocuklara yönelik çok önemli, güzel hizmetleri hep birlikte gerçekleştirdiklerini ifade eden Vali Su, "Bugün büyükşehir belediyemizce gerçekleştirdiğimiz bir hizmeti açmış olacağız. Malum çocuklarımız, her şeyimiz, geleceğimiz. Ülkemizin geleceğini onlara emanet edeceğiz. O yüzden onların güzel yetişmesi için her anlamda vasıflı birer birey olmaları için hem Valilik olarak hem de Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Çocuklara ve gençlere yönelik çalışmaları anlatan Vali Su, “Çocuklarımızın iyi yetişmesi için geçen sene büyükşehir belediyesi olarak 10 bin yavrumuzu lise ve üniversitelere eğitim ücretsiz kurslarına aldık. Onlara takviye eğitim verdik. Bu sene 15 bin yavrumuza bu şekilde kurs verdik. Geçen sene 22 bin yavrumuzun spor tesislerimizde istedikleri her branşta sporla buluşturduk. Bu sene yaklaşık 32 bin yavrumuzu sporla buluşturuyoruz. Geçen sene yaklaşık 60 bin öğrencimizi yaz kurslarında müftülüğümüz camilerimizde Kur’an’la buluşturduk. Bu sene de yine aynı, 60 bin öğrencimiz var. İnşallah daha da geçeceğiz kayıtlar devam ediyor, öğrencilerimizi isteyen yavrularımızı Kuran’la buluşturuyoruz. Hazar Yaz Kampımız var orada çocuklarımızı yüzme diğer branşlarda kamp yaptırıyoruz. Geçen sene üniversiteyi ilimizden kazanan her öğrencimize 2 bin 500 lira nakdi yardım yaptık. Gençlerimizin yetişmesi için her türlü fedakârlığı, imkânı seferber etmeye gayret ediyoruz “diye konuştu.

Ali Emiri Bilgievi Cezeri Bilim Merkezi’nin 2 ile 8. sınıf arasında okuyan öğrencilere hizmet vereceğini aktaran Vali Su, “Okul derslerine takviye eğitimler vereceğiz. Gelecek yazılımda, El Cezeri Bilim Merkezi’mizde robotik kodlama, yazılım konularında çocuklarımıza eğitimler vereceğiz. Terasta bir planetaryum imkanımız olacak, çocuklarımız orada teleskopla gökyüzü gözlemleri yapabilecekler. Çocuklarımızın sosyal anlamda gelişimlerini sağlamak için burada ayrıca kültürel faaliyetler imkanı da sunuyoruz. Folklor, müzik eğitimi, zeka oyunları, spor faaliyetleri bunların da hepsini burada isteyen yavrularımıza vermiş olacağız. Onların hizmetine sunmuş olacağız. Tüm bunları yaparken çocuklarımıza psikososyal destek de sağlayacağız. Onların her alanda sosyal gelişimini, bilimsel gelişimini sağlamak için imkanları seferber etmiş olacağız. Buraya 405 çocuğumuzun kaydını yaptık, 3 Temmuz’dan beri bu yaz okullarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Açılışın ardından teknoloji sınıflarını gezen Vali Su, öğrencilerle ve velilerle yakından ilgilendi.

Vali Su’ya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi ve daire başkanları eşlik etti.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin