Deprem bölgesi Malatya'da karne heyecanı

Asrın felaketinin yaşandığı illerden biri olan Malatya'da 2023-2024 eğitim öğretim yılını tamamlayan 149 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Elazığ Haber

Asrın felaketinin yaşandığı illerden biri olan Malatya’da 2023-2024 eğitim öğretim yılını tamamlayan 149 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı.

6 Şubat 2023’te yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıktığı illerin başında gelen Malatya’da 2023- 2024 Eğitim-Öğretim yılının sona ermesi ile 149 bin 418 öğrenci karnelerini alarak yaklaşık 3 aylık tatil sürecine girdi.

Tüm kentte karne heyecanı yaşanırken Yeşilyurt ilçesine bağlı Gündüzbey Mahallesi’nde bulunan Şehit Levent Çoşkun İlkokulunda ise düzenlenen tören ile öğrencilere karneleri dağıtıldı. Törene Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Yeşilyurt Kaymakamı Kutsal Baytak, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Törende ilk olarak konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, 11 Eylül 2023’de başladıkları yeni öğretim-eğitim sezonunu bugün sorunsuz bir şekilde bitirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Bugün itibariyle 464 aktif binada 854 resmi ve özel okulda 149 bin 418 öğrencinin karne heyecanı yaşadığını belirten Bakır, yine büyük fedakarlıklar ile eğitim veren 12 bin 258 öğretmene de teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Malatya Valisi Ersin Yazıcı da 6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketi ile Malatya’da birçok okul ve dersliğin depremden etkilendiğini belirterek, “Şükürler osun büyük Türk devleti ve büyük milletimiz destekleri ile biran önce hayatın normalleşmesi adına deprem bölgesinde yoğun bir şekilde çalışmalar yapıldı. Burada görevli olan bir yönetici olarak elimizden geleni yaparak biran önce şehri ayağa kaldırmanın çabası içerisine girdik” ifadelerine yer verdi.

Deprem bölgesi Malatya’da şehrin ayağa kalkmasının en önemli göstergesinin okulların bahçelerinin cıvıl cıvıl olması olduğunu da ifade eden Yazıcı, “Tüm okullarda öğrencilerimizin gönül rahatlığı içinde bu eğitimi almaları sağlandı. Geçen yıl çok zor şartlarda eğitim-öğretimin birkaç ayını tamamladık. Bu sezonda şükürler olsun depremin oluşturduğu bazı zorluklara rağmen bu sezonu sorunsuz tamamladık. Hızlı bir şekilde yeni binaları bitiyoruz. Önümüzdeki yıl çok daha rahat ferah okullarda devletimizin bize sağladığı imkanlarla daha iyi şartlarda eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Yazıcı ve diğer protokol üyeleri tarafından minik öğrencilere karneleri takdim edildi. Mutlulukları gözlerinden okunan öğrenciler ise yorucu bir sezonun ardından tatile girmenin sevincini yaşadı.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin