'Bilden'nin turizm projelerini destekleyeceğiz'

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden'in ilçeleri de içine katan kapsamlı turizm projelerinin olduğuna vurgu yaparak, turizm projelerinin yerel yönetimlerle ortak bir şekilde yürütülmesinin önemli olduğunu ve bakanlık olarak bu projelere destek vereceklerini açıkladı.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Elazığ Haber

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden ile birlikte İçkale surlarında ve depremde hasar gören Saint George Kilisesi’nde yapılan restorasyon çalışmalarını inceledi. İnceleme esnasında Bilden, Diyarbakır’da çeşitli dönemlerden günümüze kadar ulaşan çok sayıda kültür varlığının olduğuna dikkat çekerek Diyarbakır için hayata geçireceği turizm projeleri için destek istedi.

“Surların yıktırılan kısımlarını ve 3 burcunu yeniden yapacağız”

Diyarbakır surlarının yıktırılmış kısımları ile 3 burcunu yeniden yapmayı planladığını aktaran Bilden “Diyarbakır’ımızda çeşitli dönemlerden günümüze kadar ulaşan çok sayıda kültür varlığımız var, onlardan bir tanesinin içerisindeyiz, kilisemiz çok kadim bir kilise, bunun İçkale’de olması çok daha anlamlı. İçkale’nin toplam sur uzunluğu yaklaşık 600 metre, diğer surlarımızın da 5 bin 200 metre. Tabi 1932 yılında bir vali tarafından surların belli bir kısmı ve 3 tane de burç yıktırılmış, bunların onarımı ve ihyasıyla ilgili biz proje hazırladık, tabi bunların hepsini oluşturduktan sonra da turizm anlamında da Diyarbakır’da bir patlama bekliyoruz. Çünkü terörün olduğu yerde kalkınma da olmaz, turizm de olmaz, artık hükümetimiz terörü bitirdi Allah’a şükür, bölgede terör yok, ciddi de bir kalkınma hamlesi başlattı hükümet, biz de bu anlamda eğer tarihi mekanlarımızı, zaten ciddi bir onarım devam ediyor, surların yıktırılan kısımlarını ve 3 burcu da biz ihya etmeyi ve yeniden yapmayı planlıyoruz, bakanlığımızın da ciddi desteğini bekliyoruz” dedi.

“Diyarbakır’ın kültür sanat hayatının içerisinde olmasını sağlayacağız”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı da, Halis Bilden’in kültür varlıkları konusunda en ehil isimlerden biri olduğunu ifade etti. Şu an Diyarbakır surlarında 33 noktada restorasyon çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Yazgı, bugüne kadarki proje bedellerinin yaklaşık 500 milyon lirayı bulduğunu aktararak şöyle konuştu:

“Diyarbakır depreminden zarar gören Saint George Kilisesi’ndeyiz, burada en son kültür festivalimizde Refik Anadol beyin güzel bir sergisini gençlerimizle çocuklarımızla paylaşmıştık. Şimdi hızlı bir şekilde yürüyor, güzel çalışmalarımız var, zaten belediye başkan adayımız Halis Bilden başkanımız kültür varlıkları konusunda en ehil isimlerden bir tanesidir Türkiye’deki ve Kültür yolu festivallerinin yanında bizim kültür turizmini Türkiye’de en iyi getirebileceğimiz nokta aslında Diyarbakır’dır. Hem arkeolojik alandaki potansiyeli, hem kültür varlıkları, hem yapıları özellikle Diyarbakır surları tabi ki bizim için çok önem arz eden hususlar. Şu anda Diyarbakır surlarında 33 noktada çalışmalarımız devam ediyor, bugüne kadarki proje bedelleri yaklaşık 500 milyon lirayı buldu ve hızlı bir şekilde de buradaki restorasyon süreçlerimizi tamamlayacağız ve Diyarbakır’ın kültür sanat hayatının içerisinde olmasını sağlayacağız. Bulunduğumuz kilise aslında bir kültür merkezi konumunda müzemizin içerisinde ve bu tür mekanları çoğaltarak Diyarbakır halkımızın hizmetine sunmayı amaçlıyoruz.”

“Doğru projelerin belediyelerimizle ortak bir şekilde yapılması önemli”

Diyarbakır’ın turizmde hak ettiği seviyeye ulaşması için turizm projelerinin yerel yönetimlerle ortak bir şekilde yürütülmesinin önemine değinen Yazgı, AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden’in başta surlar ve burçlarla ilgili olmak üzere ilçeler için hazırladığı projelere de destek vereceklerini kaydetti.

“Tabii burada önemli olan merkezi idarenin ve bakanlıkların bu görevi ifa etmesi değil, yerel yönetimlerle bunun ortak bir şekilde yürütülmesi önemli” diyen Yazgı, “İnşallah bu süreçte hızlı bir şekilde Diyarbakır’ımızın turizmde hak ettiği seviyeye ulaşması için biz de bakanlık olarak elimizden gelen ne varsa yapmak arzusuzundayız. Bununla ilgili de projelerimizi beraber masaya yatırdık, bundan sonraki süreçlerde de zaten sık sık beraber olacağız. Elbette ilk önce Diyarbakır surları projesine destek vereceğiz, sabah biz Eğil’deydik, sayın belediye başkanımız sadece merkezin projeleriyle değil, tüm ilçelerdeki özellikle turizm alanındaki projelere öncelik vermiş, bu bizi çok mutlu etti, çünkü bir şehir ilçeleriyle birlikte ancak ayağa kalkabilir” diye konuştu.

Yatak kapasitesinin artırılmasıyla birlikte aynı zamanda gecelik konaklamayı da arttırmak zorunda olduklarını aktaran Yazgı, “Bu, Diyarbakır halkı için, esnafı için inanılmaz bir avantaj sağlar. Bizim özellikle Diyarbakır surlarındaki o kültür sanat ve orada kadın kooperatiflerimiz dahil olmak üzere gastronomisi, Diyarbakır’ın gastronomisi çevresindeki birçok illere göre çok daha zengindir, bunun ön plana çıkartılacağı belli projelere çalışıyoruz. Kültür yolu festivallerimizin daha geniş kitlelere ulaşabileceği bir çalışmanın içerisindeyiz. Etkinliklerimizle başkanımızla beraber daha noktasal hareketler yapılacak inşallah. Tabi Diyarbakır’ın bizim için en önemli şeyi, Diyarbakır’ın turizmde hakkettiği yeri bulması, gelmesi ve bunlarla ilgili doğru projelerin belediyelerimizle ortak bir şekilde yapılması” ifadelerinde bulundu.

Bilden’in seçim koordinasyon merkezini de ziyaret eden Bakan Yardımcısı Yazgı, daha sonra Zerzevan Kalesi’ni de ziyaret ederek Çınar ilçesine gitti.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin