13. Diyarbakır Karpuz Festivali 22-23 Eylül'de başlıyor

Diyarbakır'da 13. Karpuz Festivali 22-23 Eylül'de düzenlenecek etkinliklerle Dağkapı Meydanında gerçekleştirilecek.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Elazığ Haber

Diyarbakır’da 13. Karpuz Festivali 22-23 Eylül’de düzenlenecek etkinliklerle Dağkapı Meydanında gerçekleştirilecek.

Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle geçmişte develerle taşınan ve kılıçlarla kesilen coğrafi tescil işaretli Diyarbakır Karpuzunun tanıtılması amacıyla bu yıl 13’ncüsü düzenlenecek Karpuz Festivali, vatandaşın rahatlıkla katılabilmesi için Dağkapı Meydanında yapılacak. Etkinlikler, 22 Eylül’de Keçi Burcundan Dağkapı Meydanına 15.30’da yapılacak festival kortej yürüyüşü ile başlayacak. Dağkapı Meydanındaki etkinliklerde lise öğrencileri arasında karpuz yeme, 8-15 yaş grubu çocuklara arasında yapılacak karpuz yuvarlama yarışmalarıyla çocuklar ve gençlerin eğlenceli vakit geçirmesi sağlanacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kurslarında (DİSMEK) eğitim gören kursiyerlerin el emeği ürünleri meydanda kurulacak stantlarda sergilenecek. Festival çerçevesinde Diyarbakır’da en iyi karpuz yetiştiren çiftçi seçilecek. Büyükşehir Belediyesi, birinciyi 20 bin, ikinciyi 15 bin, üçüncüyü ise 10 bin lira ile ödüllendirecek.

Yarışmaların ardından bando gösterisinin yapılacağı festivalde saat 20.00’de sanatçı Bilal Sonses, 23 Eylül Cumartesi saat 20.00 sanatçı Rojin Dağkapı Meydanında konser verecek.

Festival çerçevesinde ayrıca 23 Eylül’de saat 21.00’de Diyarbakır Hipodromunda Diyarbakır Karpuzu özel koşusu yapılacak.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin