Elazığ'da depremde hayatını kaybedenler saat 04.17'de anıldı

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlar için Elazığ'da anma programı ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Elazığ Haber

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlar için Elazığ’da anma programı ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Elazığ’da AFAD İl Müdürlüğü tarafından 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlar için anma ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. AFAD binasında gerçekleştirilen programda, Elazığ Valisi Ömer Toraman, depremin yıl dönümünde yapılanlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Elazığ’ın deprem anında büyük bir yıkıma uğramadığını fakat ciddi manada ağır hasar aldığını belirten Elazığ Valisi Ömer Toraman, “İl genelinde 11 bine yakın binanın ağır hasarlı olduğu rapor edildi. Bu aslında diğer illerdeki büyük yıkımlar nedeniyle düşük bir rakam olarak gözükebilir ama tek başına değerlendirdiğimizde çok büyük bir hasara tekabül ediyor. 2020 depreminde Elazığ’da yaklaşık 19 bin bina ağır hasar almıştı. Demek ki 2020 depremlerinin neredeyse yarısından fazlasına ulaşan bir oranla binalarımızda ağır hasar tespit edildi. Bunların yüzde 90’ının yığma bina yüzde 10’u ise betonarme yapılardır. Bu bize şunu gösteriyor yıkılan binalar yapım tarihiyle eski yapılar. Depreme karşı dirençli yapı stoku oluşturmadığımız sürece depremde bu yapıların yıkımıyla veya ağır hasar almasıyla karşılaşmaya devam edeceğiz. Elazığ 2020 depreminden sonra yaklaşık 19 bin, 2023 depremlerinde ise 11 bin olmak üzere yaklaşık 30 bin riskli binayı bertaraf etti. 2020 depremi 2023 depremlerinde yıkımı azalttığı düşünüyoruz. Yüce Allah Elazığ’ı iki depremde de korudu. 2020 depreminden sonra devletimizin ve milletimizin bütün afetlerden sonra olduğu gibi seferber olması Elazığ’a diğer vilayetlerden destek gelmesi özellikle İçişleri Bakanlığı ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olmak üzere bakanlıklarımızın ilgisi ve yürütülen faaliyetler neticesinde 2023 depremine daha dirençli bir vilayet olarak girmenin avantajını yaşadık” dedi.

Değerlendirme toplantısına, Elazığ Valisi Ömer Toraman, Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, İl Emniyet Müdürü Adnan Karayel, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Evren, İl protokolü ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde faaliyet gösteren kurumlar katıldı.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin