Bingöl'de Kolorektal Kanser ve Proktolojik Hastalıklar sempozyumu

Bingöl Devlet Hastanesi'nde Kolorektal Kanser ve Proktolojik Hastalıklar Sempozyumu düzenlendi.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Elazığ Haber

Bingöl Devlet Hastanesi’nde Kolorektal Kanser ve Proktolojik Hastalıklar Sempozyumu düzenlendi.

Bingöl Devlet Hastanesi’nde Kolorektal Kanser ve Proktolojik Hastalıklar Sempozyumu düzenlendi. Sempozyumda açılış konuşması yapan Başhekim Uzm. Dr. Samet Tatlı, “Amacımız, hem alanında seçkin hocaları Bingöl’e getirmek hem de bilgilerimizi tazelemek ve halkımızın önemli hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayarak erken teşhis ve tedavi için farkındalık oluşturmak. Sempozyum konusunu seçerken toplumun önemli bir kesimine hitap etmesine dikkat etmeye çalıştık. Kolorektal kanserler ve proktolojik hastalıklar toplumda sık görülen ve önemli bir morbidite ve hatta mortalite nedenli hastalıklar. Bu hastaliklar farklı branşların ortak çalışmasına dayalı olarak tetkik ve tedavi edilmesi gereken hastalıklar. Sempozyumumuz bu anlamda multidisipliner olmasi açısından ayrı bir öneme sahip” dedi.

Familyal (Ailesel) Adenomatöz Polipozis - FAP Hastalığının özellikle Bingöl’ün Genç ve Solhan ilçelerinde çok fazla olduğunu aktaran Prof. Dr. Bahri Çakabay, “Benim şu anda sadece Genç ve Solhan’dan 40-50 takipli FAP hastam var. Bu hastalığı ale bireylerinde olanların tarama yapmaları gerekir. Bingöl Devlet Hastanesinde bu taramaları yapacak imkanlar da mevcut. Erken tanı cidden çok önemli. Ayrıca Cerrahi olarak da kanser vakalarında ilk cerrahi müdahale çok önemli ve telafisi mümkün olmayan bir aşama. Yani ilk cerrahi müdahale başarılı olursa tedavi yüksek oranda başarılı olur. Ama ilk cerrahi müdahale istenilen sonucu vermezse hem tekrarı olmaz hem de sonraki kemoterapi ve radyoterapi aşamalarında istenilen yanıt verilmez. Kanser alanındaki bilimsel çalışmalar günümüzde çok iyi durumda. Bizler çok daha zorlu koşullarda ameliyatlar yapmak durumundaydık. Şu anda bile ameliyatlar için gereken malzemeleri toplamak çok zahmetli. Bingöl Devlet hastanesinde bugün Tıbbi Onkolog, Gastroentolog, Radyolog var. O yüzden vatandaşlarımız taramalarını gönül rahatlığıyla yaptırabilir. Bu beni de çok mutlu etti. Tüm katılımcı arkadaşlara, bizleri ağırlayan hastanemize ve değerli konuklara teşekkür ediyorum” dedi.

Sempozyuma, il dışından katılım sağlayan Prof. Dr. Bahri Çakabay, Uzm. Dr. Sercan Subaşı, Op. Dr. Muhsin Elçi’nin yanı sıra Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Veysel Tosun, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, sağlık müdürlüğü ve hastane yöneticileri, STK temsilcileri katıldı.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin