Bağlar'da paket içme suyu arıtma tesisi yapılacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar ilçesine bağlı Sakallı Mahallesine kaliteli ve sağlıklı içme suyu sağlamak için paket arıtma tesisi kuruyor.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Elazığ Haber

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar ilçesine bağlı Sakallı Mahallesine kaliteli ve sağlıklı içme suyu sağlamak için paket arıtma tesisi kuruyor.

Sakallı Mahallesi’nde içme suyu sorununu çözmek için harekete geçen Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, kaynak suyunda yaptığı analizlerde demir ve alüminyum miktarlarının yüksek olduğunu tespit etti.

Bunun üzerine ekipler, su kaynağından sağlıklı su üretmek amacıyla alüminyum ve demiri giderecek paket arıtma tesisi kurma çalışmalarına başladı. Tesis, 105 metreküp suyu arıtarak mahallede en az 200 haneye hizmet verecek.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, çalışmaları inceleyerek teknik personelden bilgi aldı.

Tesis sayesinde mahalleye daha sağlıklı ve kaliteli içme suyu vereceklerini vurgulayan Tutşi, “Bazı kırsal mahallelerde açtığımız sondajlar ve kaynak sularında suyun bulunduğu formasyondan kaynaklı arsenik demir alüminyum sülfat gibi bazı element ve mineraller normal değerlerin üstünde çıktığından kullanıma uygun olmayabiliyor. Bu paket arıtmalarla normalin üstünde olabilen bu element ve mineraller arıtılarak uluslararası normlara getirilerek sağlıklı su temini sağlanmış olunuyor. Sağlıklı su üretimi konusunda Türkiye’nin en güvenli kentlerinden biri olan Diyarbakır’da hizmetlerimize yeni birisini daha ekliyoruz. Sakallı Mahallesi’nde paket içme suyu arıtma tesisi kurarak vatandaşlarımıza standardı yüksek daha kaliteli su içmesini sağlayacağız” dedi.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin