• BIST 102.445
 • Altın 261,085
 • Dolar 5,6373
 • Euro 6,3358
 • Elazığ 28 °C

ELAZIĞ SİYASET(2)

Şinasi Ökten Bulutlu

Elazığ Siyaset 2

Degerli Elazıghaber.com okuyucuları...

Kurtuluş mücadelesi, Cumhuriyetin ilanı, Parlamentonun açılması, Tek Partili Rejim vs..... Demokrasiden, siyasi değişim ve etkileşimden söz edebilmek için, bütün bu olay ve olguları bir kenara koyup, yok da saymadan, Türkiye’mizin ve dolayısıyla Elazığ'ımızın siyasal değişimini, gelişimini ve etkileşimini reel-rasyonel ve sağlıklı bir şekilde analiz edebilmek adına, çok partili hayata geçmişimizin mihenk taşı olan 1950 genel seçimlerinden itibaren incelemek, anlamak ve yorumlamak daha uygun olacaktır kanaatindeyim.

Her ne kadar büyük bölümü askeri vesayet (darbeler, muhtıralar, cuntalar vs.) ile lekelenmiş olsa bile, bu gün dahi bu lekelerin kalıntılarını, izlerini üzerinde taşıyor olsa bile, Demokrasilerin temelini çoğulcu katılım, çoğulcu temsiliyyet, ve fikir hürriyeti esası vs... oluşturması hasebiyle, 1950 genel seçimlerinden bu yana süregelen süreci doğru anlayıp, doğru yorumlamak siyasi geleceğimize ışık olacaktır...

Bütün bu nedenlerden dolayı, siyasetin temel belirleyicisi olan Demografik- Popüler Parametreler ancak ve ancak çok partili dönemde net belirleyiciler olmuşlardır. Yani; Tek Partili sistemde etnik, mezhepsel ve fikirsel farklılıklar siyasetin değişim ve gelişimine çok az katkı yapabiliyorken, bu öğeler çoklu sistemde, etki-tepki parametrelerinin neredeyse tamamını oluşturmaktadır.

Bütün bunların ışığında Elazığ’ımızın siyasal yapısını analiz etmek, anlamak, yorumlamak ve bir sonuca varmak adına, siyasete yön veren başlıca etkenleri sıralamak istiyorum.

1.Turkiyenin iç-dış genel politik gündemi.

2.Türk Siyasi Partilerinin iç dinamikleri

3.Siyasi Partilerin Genel Baskan, Yönetici ve Aday profilleri

4.Dünya Siyasetinin Iç Yansimaları

5.Seçmen kitlesinin eğitim seviyesi

6.Seçmen Kitlesinin psikolojisi

7.Ulusal Basının Etkisi

8.Bölgeci Dayanışma

9.İdeolojik Yaklaşım-bölgesel tepkiler

Bütün bunların ışığından bakılınca, genel olarak Milliyetçi-Muhafazakar kimliğiyle tanınan/bilinen Elazığ’ımızın, 1950 genel seçimlerinde DP(Demokrat Parti) inden yana tavır koyarak adım attığı çok partili dönemde, bu güne kadar yapılan seçimlerde(18 genel seçim yapılmıştır), genel manada hep tepkisel tercihlerde bulunduğu göze çarpmaktadır. Türk Ulusunun en belirgin özelliği olan, ezilenden, zayıftan yana olma refleksinin, en bariz görüldüğü illerden biri, hatta bu manada ilki diyebiliriz. Hayat Duruşu Milliyetçi-Muhafazakar olan Elazığ’ımızın, “ Çoklu Dönemde” ideolojik partilere uzak sayılan bir görüntüde olması, bununla birlikte %90 oranda Merkez-Sağ blokta yer almış olması siyaset dünyasının üzerinde düşünmesi gereken bir konudur. Elazığ’ımızdan çıkan oy ortalaması genel itibariyle Türkiye ortalamasını yansıtır bir mahiyettedir.

Sevgili Elazıghaber.com okuyucuları..... “Elazığ Siyaset 1" Yazımda da bahsettiğim üzere amacım, Elazığ’ın Siyasi Yapısı hakkında başta şahsım olmak üzere, belli fikirlere sahip olabilmek, ve elde edeceğimiz bu fikirler sayesinde Elazığ Halkının Sosyal, Siyasal, Kültürel manada gelişimine katkıda bulunmak, şayet var ise; Bilimden, Etik Değerlerden, Yasal Kurallardan vs. uzak, çıkar ilişkilerini siyaset mecrasında kullanmak isteyen, haksız algı oluşturmak isteyen kesimlerin aksine; akılcı, yapıcı, hakkaniyetli, fırsat eşitliğine dayalı, insan haklarına saygılı bir siyasi yapının oluşmasını temenni etmektir. Bu uğurda Fikir mücadelesini geliştirerek sürdürmektir. SEVGIYLE.....

10.09.2018

Şinasi Ökten Bulutlu

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Elazığ Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.