• BIST 95.834
 • Altın 361,465
 • Dolar 6,6541
 • Euro 7,2778
 • Elazığ 7 °C

Bilal Çoban'dan "Yeniden Harput" projesi

Bilal Çoban'dan "Yeniden Harput" projesi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Elazığ Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Bilal Çoban, UNESCO'nun Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan tarihi Harput’u,

“YENİDEN HARPUT” PROJEMİZ İLE TURİZMDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Elazığ Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Bilal Çoban, UNESCO'nun Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan tarihi Harput’u, Ülke turizmine kazandırmak için uzun süren proje çalışmasının tamamlandığını ifade ederek, “Elazığ’ın gelecek 100 yılını şekillendirecek vizyon projelerimizi halkımızla paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Elazığ Turizmde de bölgenin yıldızı olacak…” dedi.
 

HARPUT ‘UN TARİHİ MİSYONUNA YAKIŞIR BİR İLGİ GEREKİYOR…

Çoban Harput’un UNESCO’nun Dünya Geçici Miras Listesinde yer aldığını ifade ederek, “Bilindiği gibi 2016 yılında Harput Nevruz Ormanlarında yapılan bir kazıda tesadüfen çıkan 2,5 m boyutundaki taş kabartma ile yöre medeniyetinin 5 bin yıl önceye gitmesi tescillendi. Onlarca medeniyetin üst üste birikmesi ile kadim bir kültürün yaşayan dokusu olan Harput maalesef bugüne kadar tarihi birikimine yakışır bir ilgi görmemiş ve bugün adeta bir mezarlıklar ve lokantalar bölgesi haline getirilmiştir. İnanç turizmi veya tarih turizmi için Harput’a giden ülke genelinden yada yurtdışından gelen ziyaretçiler insani ihtiyaçlarını karşılayabilecek mekanlar dahi bulamamakta, zengin tarihi doku ucube yapılaşma ve tarihin adeta gizlendiği bir ortamla karşılaşmaktadırlar. İsminin büyüklüğüne karşı gezip görenlerin hayal kırıklığı yaşadığı Harput’un ayağa kaldırılması mümkündür.”

SAFRANBOLU VE HARRAN EVLERİ ÖRNEKLERİ İYİ İRDELENMELİDİR…

Ülkemizde bir yada birkaç özelliği nedeniyle turizm anlamında öne çıkan yörelere dikkat çeken Çoban, “Şanlıurfa ilimizdeki Harran evleri ile Safranbolu’daki tarihi mimari düzenlemeleri çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmekte ve bu yöreler turizmden çok önemli kazançlar sağlamaktadır. Oysa Harput çok önemli bir değerdir. Sadece tarih boyutuyla değil, inanç turizmi, efsaneleri, musikisi, gastronomisi, Dabakhanesi, kalesi, kiliseleri, camileri, çeşmeleri ile bir çok boyutuyla işlenmemiş bir cevherdir. Bu cevherin doğru işlenip, pazarlanması bir vizyon ve bu şehirle dertlenmeyle ilgilidir. İşte bu bakış açısı ile konusunda uzman bir ekip tarafından ‘YENİDEN HARPUT’ dediğimiz projemizi bugün sizlerle paylaşmanın büyük mutluluk ve onurunu yaşamaktayım.”

ŞEHRİN GELECEK 100 YILINI PLANLIYORUZ…

MHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Bilal Çoban, ilin her anlamda gelecek 100 yılını inşa etmek için gece gündüz demeden büyük bir gayret ile çalıştıklarını söyleyerek, “Şehrimizin yeni yerleşim yerleri, mevcut yerleşim yerlerinin yeniden revizyonu, kaynaklarının ekonomiye kazandırılması, işsizlikle mücadele edilmesi, yerli ve yabancı yatırımcıların bu şehre yatırım yapmaları için nedenlerinin olması, toplumun yüzde 52’sini oluşturan kadınların kendi gelirlerini elde etmesi, 20 bini aşkın esnafın ticarette yüzlerinin gülmesi, sporda, sanatta ve sosyal hayatta farkındalıklar oluşturulması ve Türkiye’nin en mutsuz 10 ilinden biri olan Elazığ’ı en mutlu şehirler arasına getirmek için gelecek 100 yılı planlıyoruz. Açıkladığımız her projemizin toplumda büyük bir heyecan yarattığını görmekten büyük bir mutluluk duymaktayız. ‘YENİDEN HARPUT’ projemiz de yine şehrin gelecek 100 yılına etki edecek çok büyük düşünülmüş ve vizyonu olan bir projedir.”

116 EYLEM PLANI İLE HARPUT YENİDEN AYAĞA KALKACAK…

Harput’un sadece Elazığ’ın değil ülkemizin ve dünyanın da artık çok değerli bir kültür mirası olduğunu ifade eden Prof.Dr. Çoban, “Geçtiğimiz yıl UNESCO Dünya Geçici Mirası kapsamına alınan Harput, bugün ismiyle sadece Elazığ ve Bölgemiz için değil aslında Türkiye içinde çok önemli bir değerdir. Bu değerin tüm altyapıları ve planlanması ile ayağa kaldırılması ve ülkemiz turizmine kazandırılması gerekmektedir. Harput’un ilk 5 yılda 250 bin yerli 100 bin yabancı turist ağırlaması ve 10 yıllık süreçte toplam 1 milyon turistin ağırlanması hedefi ile 116 acil eylem planı oluşturuluştur. Bu eylem planlarının kademeli bir şekilde Harput’ta belli bir disiplin ve kurumlar arası işbirliği ile hayata geçirilmesi sonucunda ile kazandırılacak yıllık 350 bin turist şehrin ekonomisine çok büyük bir değer katacaktır. Turizm sektörüne yönelik yeni iş kolları ve üretim modelleri de kendiliğinden gelişecek ve mevcut tüm ekonomik yapı da olumlu etkilenecektir. Harput’un tarihi dokusuna uygun şekilde yollar, kaldırımlar, sivil ve resmi kurumların ya yıkılması yada yeniden restorasyonu ile birlikte tüm tarihi yapıların aslına uygun şekilde yeniden ayağa kaldırılması sağlanacaktır. Tüm bunlarla birlikte kültür e sanat merkezi, el sanatları çarşısı, külliye, bedesten, yaşayan sokaklar, Harput sivil mimarisini yansıtan evler ile Harput adeta yaşayan bir tarih haline dönüştürülecek, sinema ve dizi yapımcılarının doğal plato olarak değerlendirebileceği tüm değerleri ile hazır bir yaşam alanına dönüştürülecektir. Tüm bu çalışmaların kaynağı, Belediye, ilgili bakanlıklar, hibeler, özel sektör ve kamu yatırımları ile sağlanacaktır. ”

23 KURUM VE STK İLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK…

Tarihi Harput’un yeniden imarı ve turizme kazandırılması noktasında 23 ayrı kurum ile müşterek hareket edileceğini belirten Çoban, “Harput’u yeniden inşa edip turizme kazandırmak sadece yerel yönetimlerin işi değil. Biz öncü kurum olarak, Kültür Bakanlığı, Elazığ Valiliği, Fırat Üniversitesi, Anıtlar ve Vakıflar Genel Müdürlüğü, Tarihi Kentler Birliği, STK’lar, kumu kurumları gibi 23 ayrı başlık altında kendi ilgi alanındaki kurumların da Harput’un yeniden inşa sürecine katılımını sağlayacağız. Toplumun tüm kesimlerinin Harput’ta ne oluyor ve niçin yapılıyor ile ilgili bir endişesi olmadan, katılımcılığı esas alarak süreci yöneteceğiz. Yukarı Şehir Neferleri olarak bir yönetim modeli ile her kurum ve STK temsilcisinden oluşan ve tüm sorumluluğu üstlenen aksiyoner bir üst yönetim kurarak Harput’u 3 yılda turizme kazandıracağız.”

HARPUT SADECE İSMİYLE DEĞİL, ÜRETTİĞİ DEĞER İLE DE DİKKAT ÇEKECEKTİR…

MHP Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Bilal Çoban, ‘YENİDEN HARPUT’ projesinde ellerini güçlü kılan yönün Harput’un güçlü marka değeri olduğunu  dile getirerek, “Harput’un yeniden ayağa kaldırılması ve Elazığ ekonomik hayatına yeni bir pencere açması hususunda 116 eylem planımızın uygulanmasında bize en büyük kolaylığı Harput’un marka değeri sağlayacaktır. Bu avantaj bize Harput’un yeniden inşası için yerli kaynak ve hibe kaynağa kolayca ulaşmamıza destek olacaktır.

MHP Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin ‘Üretken Belediyecilik’ modeline uygun olarak, ilimizin ekonomisi, sosyal ve kültürel hayatını olumlu yönde etkileyecek Harput Projemize tam destek sağlanacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da yeni hizmet ve yerel yönetim anlayışında yerel kaynakların ekonomiye kazandırılması hususundaki doğrudan kaynak sağlanmasını öngören yapılanması elimizi güçlendirmekte ve hizmete başlama adına bizleri heyecanlandırmaktadır.

Bu şehrin ve bu şehirde yaşayan insanların geleceklerini yakından ilgilendiren ve ilimizi gelecek 100 yıla hazırlayan bu projelerimizin her biri üzerinde çok ciddi bir emek bulunmaktadır. Dolayısı ile gelecek kaygısı duyan ve bu toplumu oluşturan tüm kesimlerin sesimizi iyi duyması, bizi anlaması, ne yapmak istediğimize kafa yorması her şeyden önce bu projeleri siyaset üstü bir yaklaşımla değerlendirmesini beklemekteyim.

2014 yılı seçimlerinden beri şehrimizin her alanda kalkınması ve gelişmesi noktasında proje bazlı, profesyonelce yaklaşım tarzımızın bugün tüm toplumumuz tarafından daha iyi anlaşıldığını görmekten büyük bir mutluluk duymaktayım. 2014 yılında Harput için açıklamış olduğumuz yeniden yapılandırma projemizin 2019 yılına uygun şekilde revize edilerek çok daha büyük bir yapı ve hedeflerle ilimize kazandırılması inşallah 1 Nisan 2019 sonrası bizlere nasip olacaktır. Ben şimdiden ‘YENİDEN HARPUT’ Projesinin ilimize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Elazığ Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.