• BIST 99.326
 • Altın 236,281
 • Dolar 5,5638
 • Euro 6,2937
 • Elazığ 6 °C

ANDIMIZ VE ISLAM

Şinasi Ökten Bulutlu

Türküm:

Türk Olmak ve/veya herhangi bir milletin mensubu olmak, beşeri bir tercih değil, Mutlak İradenin tecellisidir. Tıpkı Coğrafya gibi... Tıpkı Zenci veya beyaz olmak gibi... Bu nedenle Kur'an-ı Kerimde: “ Ben sizi Millet-Millet yarattım.(Hücurat.13) diyor. Bir Insanin soyadına verdiği değer ne ise, anne- baba, kardeş ve akrabaya duyduğu sevgi ne ise, milletini de o derece sevmesi, soyadına değer verdiği kadar milli kimliğine de değer vermesi insanı bir iç-güdü olmakla beraber bil hassa Türk Milleti İçin Tarih sürecinin kendisine biçtiği rolün gereğidir.

Doğruyum:

(11/HÛD-112) Artık sen de, beraberindeki tövbe edenler de emr olunduğunuz gibi dosdoğru olun. Ve aşırı gitmeyin. Şüphesiz O, yaptıklarınızı görendir.) Mutlak Hakimin(cc) dos-doğru olun emrine Kulun itaati kadar doğal bir şey olamaz.

Çalışkanım:

''İnsan için ancak çalıştığı vardır.'' (Necm 39)

''Rableri, onlara şu karşılığı verdi: “Ben, erkek olsun, kadın olsun, sizden hiçbir çalışanın amelini zayi etmeyeceğim. Sizler birbirinizdensiniz. Hicret edenler, yurtlarından çıkarılanlar, yolumda eziyet görenler, savaşanlar ve öldürülenlerin de andolsun, günahlarını elbette örteceğim. Allah katından bir mükâfat olmak üzere, onları içinden ırmaklar akan cennetlere koyacağım. Mükâfatın en güzeli Allah katındadır.” (ÂLİ İMRÂN - 195). En güçlü ve müreffeh toplumların, en çok çalışanlar olduğunu söylemeye gerek yok sanirim.

Yasam, Küçüklerimi Korumak Büyüklerimi Saymaktır:

Size ne oluyor ki, Allah yolunda ve: "Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu ülkeden çıkar, bize Katından bir veli (koruyucu sahib) gönder, bize Katından bir yardım eden yolla" diyen erkekler, kadınlar ve çocuklardan zayıf bırakılmışlar adına savaşmıyorsunuz?( Nisa 75. )

:

“Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir” (Tirmizî, Birr, 15; Ebû Dâvûd, Edeb, 66). Islam Dini bunu telkin etmese bile akıl ve mantık bunu algılar. Birlikte yaşamanın sosyolojik gerekliliğidir bu. Büyüklere saygı küçüklere sevgi ve korumacılık..

Ülküm Yükselmek, Ileri Gitmektir. Ey Büyük Atatürk! Açtığın Yolda, Gösterdiğin Hedefe:

Sanırım mesele burada başlıyor. Atatürk İsmi elbette ki Kur’an’da yok. Bu maddeye direk İslami bir bakış getiremeyiz. Ancak Atatürk İsmi Kur’an’da yok diye Atatürk un hedef gösterdiği “Muasır Medeniyetler Seviyesini” reddedemeyiz. Ayrıca Muasır medeniyetler seviyesini yakalayıp medeniyetlerle yarışmayı İslam dinine aykırı telakki edemeyiz. Zira İslam bütünüyle akıl ve mantık dinidir. Ayrıca gelişime engel koymayan bir dindir.

Hiç Durmadan Yürüyeceğime Ant İçerim:

Bütün bu yapı ve anlayış doğrultusunda durmadan çalışacağına dair bir insanın Ant İçmesinin hangi tarafı abes anlamak mümkün değil.

Varlığım Türk Varlığına Armağan Olsun:

Bir Sorun da bu kısım olarak gösteriliyor. Neymiş? “Neden Varlığımızı Allah’a Değil de Türk’e armağan ediyormuşuz" . Aslında bunu bilmeyenler ya art niyetliler, ya da çok cahillerdir. Çünkü TÜRK ALLAH(cc)’ın yeryüzündeki halifesidir. Bu nedenle her Türk ferdinin varlığını Türk varlığına armağan etmesi de çok doğaldır. Bu iman ve inanç gereğidir. Tarih hep böyle akıp gelmiştir. Zira Türk denince fert değil eşsiz bir Millet akla gelir..

Ne Mutlu Türküm Diyene:

Sevgiyle...

Şinasi Ökten Bulutlu

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Elazığ Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.