• BIST 102.445
 • Altın 261,085
 • Dolar 5,6373
 • Euro 6,3358
 • Elazığ 28 °C

AK MEDYA/ELAZIĞ

Şinasi Ökten Bulutlu

Küresel Emperyalizmin en önemli araçlarından ilki Kapital(sermaye), ikincisi ise medya gücüdür. Diğer birçok araç ise, bu iki araçtan sonra sıralanır. Bürokrasi, silahlı güçler.... vs. gibi. Zaten sermaye ve basın elinizdeyse, size muhalif olanları susturmak için ayrıca bir çaba harcamanız gerekmez. Zira onların konuşma gücünü ve konuşma alanlarını ellerinden almış olursunuz. Bu da tek sesliliğe, yani gücü elinde bulunduranların sesinden başka sesin duyulmamasına neden olur. Bu durum özgürlük, eşitlik, adalet vs. gibi evrensel normlara aykırıdır. En hafif tabirle, insan hakları ihlalidir.

Bu tanımlamaları herkes bilir. Ancak bilmek, genellikle, uygulama noktasında tek başına geçerli bir yeterlilik olmaz . Bunun için yine insani normlara ihtiyaç vardır. Anlayış, sağduyu, vicdan, adalet duygusu, empati, saygı duyma vs. erdemler...

Evet.... Bütün bunların ardından varmak istediğiniz nokta şu ki; Global Emperyalizmin kullandığı bu araçlar yerel iktidarların birinci dereceden yöntem araçları olmuştur. Her iktidar, iktidarda kalıcı olabilmek ve gücünü artıra bilmek adına iktidar olduğu andan itibaren bu iki aracı elde etmenin yollarını arar.

Her iktidar döneminde, “yandaş medya” kavramının en popüler kavram olarak gündemi işgal etmesi, bu söylediklerimizin adeta kanıtı durumundadır.

On yedi yıllık AKP iktidarı döneminde bu durum neredeyse “Nirvana” ya ulaştı. Ulusal ölçekte , ciddi manada , neredeyse hiç muhalefet eden bir basın kuruluşu kalmamıştır. Kurumsal olarak bastırılan basın dünyasından, bu kez de farklı siyasi görüşlere sahip yazı işleri müdürleri, sunucular, muhabirler, köse yazarları tek tek bireysel olarak temizlenmeye başladı. Öyle ki; bu bireylerin çalıştıkları tv ve/veya gazetelerde iktidar partisine muhalefet ettikleri dahi vaki değilken.

Nihayetinde Elazığ da, Kanal Fırat ve Kanal 23 Televizyonlarında, son bir hafta içinde, Sn. Zülfü Bal ve Sn. Yunus Üstündağ gibi isimler basta olmak üzere, (her ne kadar gerekçeye ekonomik nedenler yazılsa da), görevlerine son verilenlerin hiç birinin AKP siyasi fikrine mensup olmamaları, hatta bu isimlerin Cumhur İttifakının bir diğer ortağı olan Ülkücü Dünya Görüşüne mensup olmaları, hezeyanlarının vardığı noktayı göstermektedir. Yani “Ortağa Bile Tahammülleri Yok" bunların.

Şahsen bu konuyu çok da uzatmadan, Sn. Cumhurbaşkanının zaman zaman verdiği şu örneği ben de vermek istiyorum.

Ve mekerû ve mekarallâh(mekarallâhu), vallâhu hayrul mâkirîn(mâkirîne)

Allah (cc) oyun bozanların en hayırlısıdır. (Ali Imran/54)

Sevgiyle

Şinasi Ökten Bulutlu

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Elazığ Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.